אזרחות רומנית

לישראלים רבים יש שורשים ברומניהבישראל חיים רבבות יוצאי רומניה, שחלקם אף שמר על אזרחות רומנית. גם מי שעלה לארץ מרומניה לאורך החצי השני של המאה העשרים זכאי, ברוב המקרים, לקבל חזרה את אזרחותו המקורית – שמאז 2007, עת הצטרפה רומניה לאיחוד האירופי, הפכה לרבת תועלת (כשם שאזרחות בולגרית הפכה למבוקשת משנה זו, לאחר שגם השכנה מדרום, בולגריה, הצטרפה לאיחוד).

דרכון רומני – הסבלנות משתלמת

הוצאת דרכון רומני, האפשרית רק לאחר קבלת האזרחות, הינה תהליך ממושך המחייב צליחת מכשולים בירוקרטים רבים – אולם הסבלנות משתלמת: גם אם רומניה הינה חברה טרייה באיחוד האירופי, וגם אם מדינות מערב אירופה המבוססות דוגמת גרמניה, אנגליה, הולנד ושכנותיהן חוששות מגלי הגירה מזרח אירופאים שיציפו את שוק העבודה בהן ויטלטלו אותו, הרי שבהדרגה מוסרים הסייגים לגבי אזרחי רומניה והם הופכים חברים מן המניין בשוק הכלכלי רב העוצמה שנוצר באירופה, מה גם שכבר מה- 1.1.2007 דרכון רומני מקנה לאוחזים בו הטבות יקרות ערך. הוצאת דרכון רומני מקנה חופש תנועה נרחב באירופה, ללא צורך להמתין בתחנות הגבול בין מדינות האיחוד השונות; מעניקה את הזכות ללמוד, בשכר לימוד נמוך באופן משמעותי, בשורה ארוכה של אוניברסיטאות ברחבי אירופה; מאפשרת רכישת, השכרת ומכירת נדל"ן במדינות אירופאיות רבות; מקלה על קבלת אישורי עבודה בחברות השונות של האיחוד האירופי, וכן מאפשרת ליהנות מהקלות גם בעת קבלת ויזות והיתרים שונים מחוץ לאירופה (ובפרט בארה"ב, קנדה ואוסטרליה) – כך שאין פלא כי רבים מבין יוצאי רומניה כבר פנו לשגרירות רומניה בישראל כשהמטרה היא הוצאת אזרחות רומנית. מספרם הרב של יוצאי רומניה בישראל הופך את האזרחות הזו לאחת הנפוצות בארץ, לצד אזרחות פולנית.

זכאות לאזרחות רומנית

הזכאות לאזרחות רומנית מבוססת על חוק שחוקק בשנת 1991, ועל תיקונים לחוק זה שהתווספו בשנת 2003 ובשנת 2012.

ראשית, ישנם ישראלים רבים שעזבו את רומניה במועדים בהם לא היה הכרח לוותר על אזרחות רומנית. במקרים אלה, צאצאיהם לכל הדורות, ללא הגבלה, זכאים אף הם לאזרחות רומנית. המדובר במי שיצא את גבולות רומניה בין יולי 1948 לינואר 1952, מי שעלה לארץ לאחר שנת 1971 וגם חלק מבין העולים בשנים 1964-1966, בהן היה צורך בוויתור על האזרחות כדי להגר, אולם לא תמיד הוויתור נרשם באופן מסודר ונכנס לתוקף.

יוצאי רומניה האחרים, שוויתרו על אזרחותם כדי לזכות בהיתר יציאה מהמדינה, זכאים לקבל בחזרה את האזרחות, ובעקבותיה גם דרכון רומני. במקרים אלה, יכולים לקבל אזרחות גם ילדיהם, נכדיהם וניניהם.

קבוצה נוספת הזכאית לאזרחות ולדרכון רומני היא מי שנולד בבוקובינה או בבסרביה בתקופה שבין שתי מלחמות העולם – שטחים אלה נמצאים היום בריבונות מולדובה ואוקראינה, אולם בין 1918 ל-1940 נכללו ברומניה ועל כן ילידי שטחים אלה – ואיתם ילדיהם, נכדיהם וניניהם – זכאים לאזרחות רומנית.

המסמכים אותם יש להגיש לשגרירות רומניה בישראל לצד הבקשה לאזרחות הם תעודת זהות ישראלית, דרכון ישראלי, תעודת לידה רומנית (שאותה במקרים רבים יש לאתר בהליך לא פשוט בארכיונים ברומניה), תמצית רישום של משרד הפנים ותעודת יושר מהמשטרה. מסמכים שאינם רומנים יש לתרגם אצל נוטריון. שגרירות רומניה בישראל שוכנת ברח' שוהם ברמת גן (מגדל פז שבאזור הבורסה).

התאזרחות ברומניה

דרכון רומני ניתן לקבל גם בעקבות התאזרחות במדינה: זו אפשרית לאחר שחיים ברומניה במשך שמונה שנים (פרק הזמן הנדרש גם לשם קבלת אזרחות גרמנית, אגב), לויאליות לרומניה ותעודת יושר מהמשטרה המקומית. הנשואים לבעל אזרחות רומנית יוכלו להתאזרח לאחר חמש שנים בלבד במדינה.

  • רוצים ליצור איתנו קשר ? מלאו את הפרטים הבאים:

  • כל המידע באתר אינו מהווה מידע משפטי שאפשר להסתמך עליו. אין באמור באתר מטרה להחליף התייעצות עם בעל מקצוע רלוונטי. ההסתמכות על האמור באתר הינה על אחריות הגולשים ואין בה כדי להטיל שום אחריות על בעל האתר. אין באמור באתר מטרה להחליף התייעצות עם בעל מקצוע רלוונטי. ההסתמכות על האמור באתר הינה על אחריות הגולשים ואין בה כדי להטיל שום אחריות על בעל האתר.