שר שלום ג'רבי על אזרחות זרה

אזרחות זרה, ובפרט של אחת ממדינות האיחוד האירופי, הפכה לטרנד של ממש בשנים האחרונות. השגת דרכון זר פותחת בפני הישראלים שעשו זאת אפשרויות חדשות, ובפרט עבודה לפרק זמן כזה או אחר מעבר לים. שר שלום ג'רבי, ראש רשות השירות האזרחי לאומי ואחד מ-100 הדמויות המשפיעות ביותר בקרב הציבור הדתי לאומי, מעודד כמובן עבודה כאן בארץ ובאופן כללי חיים במדינת ישראל, אולם גם הוא מודע לחשיבותה של אזרחות נוספת ובפרט לרצון הרב בכך ומבין כי אין טעם להיאבק בתופעה אלא יש למצוא את שביל הזהב.

השורשיות העמוקה של שר שלום ג'רבי ומשפחתו

שר שלום ג'רבי נולד ב-1969. מעט לאחר מכן עברה משפחתו לכרמיאל, וזאת לאחר שאבי המשפחה הרב ציון ג'רבי קיבל על עצמו את מלאכת הקמת מערך החינוך הדתי בעיר הצפונית הצעירה (שהוקמה ב-1964, כחלק ממאמצי הממשלה דאז למנוע רוב ערבי בגליל). שר שלום הוא גם נכדו של מי שמילא את תפקיד רב הכותל במשך למעלה מרבע מאה, הרב מאיר יהודה גץ ז"ל, כך ששורשיו נטועים עמוק בהוויה הארץ ישראלית. גם הזיקה ההדוקה של שר שלום לתנועת בני עקיבא – הוא למד בישיבת כפר הרא"ה ומילא תפקידים שונים בתנועת הנוער של המגזר הדתי – מחזקת את הקשר שלו לעם ישראל, מדינת ישראל וארץ ישראל, שהרי אהבת הארץ, העם והמדינה הם בין הערכים הבולטים של בני עקיבא.

לכידות חברתית כמפתח להישארות בארץ

המפתח לחיזוק האטרקטיביות של ישראל ביחס לאלטרנטיבות אחרות ברחבי העולם – ובעידן הגלובליזציה כמובן שישנן אופציות רבות וקורצות – טמון לתפישתו של שר שלום ג'רבי בחיזוק הלכידות החברתית. בהתאם, במסגרת תפקידו כראש רשות השירות הלאומי אזרחי, פעל ופועל ג'רבי רבות על-מנת להרחיב את השורות ולדרבן מגזרים נוספים להתנדב לשירות החשוב. בפרט הושקעו משאבים בקליטתם של מתנדבים ומתנדבות בני המיעוטים החיים בארץ וכן הגדלת מספרם של בני המגזר החרדי שמשרתים במסגרת השירות הלאומי אזרחי. בדרך זאת מושגות שלוש מטרות חשובות: ראשית, יותר ויותר צעירים וצעירות תורמים לחברה בה הם חיים, וכולנו יוצאים נשכרים מכך; שנית, הקשר בין הפרטים לבין החברה מתחזק ומתהדק והמתנדבים והמתנדבות מרגישים שהם חלק בלתי נפרד מהחברה, גם אם הם שייכים למיעוט או למגזר ייחודי; ושלישית, תוך כדי השירות הלאומי אזרחי נוצרות אינטראקציות בינאישיות בין בני אדם ממגזרים שונים, ועד מהרה הם מגלים שכולנו בני אדם, ללא הבדל דת, גזע, מין וכו', ושבעצם אין סיבה לפירוד אלא יש לחתור לאחדות – והרי זוהי לכידות חברתית במיטבה.

הדרך הטובה ביותר לקבל אזרחות זרה

עבור אלה שבכל זאת רוצים אזרחות זרה במקביל לזו הישראלית, ממליץ שר שלום ג'רבי לפנות לאנשי מקצוע מנוסים ובעלי יושרה. הסיבה לכך היא שברוב המדינות העולם רשויות ההגירה מקשיחות את התנאים לקבלת אזרחות (בין השאר עקב הגידול המשמעותי במספרם של המהגרים מסיבות שונות אל ארה"ב ואירופה), כך שעל-מנת לצלוח את התהליך ללא היתקלות במהמורות מיותרות כדאי להיעזר במי שזוהי מומחיותו. אנשי מקצוע בעלי יושרה גם יהיו מספיק הגונים כדי לומר למי שסיכוייו לזכות באזרחות זרה נמוכים עד אפסיים כי אין טעם לפצוח בתהליך ממושך ויקר שקרוב לוודאי לא יניב את התוצאות המיוחלות, ולעומת זאת, הם יקלו עד מאוד את התהליך עבור מי שעומד בקריטריונים של המדינות השונות לקבלת אזרחות. המלצה נוספת של שר שלום ג'רבי היא להתאזר בסבלנות – גם כי באופן כללי בחיים אורך רוח מוביל להישגים וגם כי קבלת אזרחות זרה היא תהליך מורכב מטבעו.

Be Sociable, Share!

This article was written by: liran

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*