אמנם רוב הישראלים המחפשים עבודה ברחבי העולם, בין אם הם צעירים חסרי ניסיון ובין אם הם כבר בעיצומה של קריירה, מנסים קודם כל את מזלם במדינות מפותחות דוגמת ארה"ב, אנגליה, קנדה, אוסטרליה וכו', אולם לפעמים, מסתבר, ישנן משרות מתגמלות במיוחד גם באפריקה – דוגמה מצוינת לכך היא עבודה בחברת IMS של ירדנה עובדיה.

עובדיה התפרסמה לפני מספר שנים כשחתונה בתה, אורטל, הוכתרה כחתונה היקרה ביותר אי פעם בישראל נכון לאותה שנה. אבל ירדנה עובדיה היא כמובן הרבה יותר מאמא גאה: מדובר באשת עסקים העומדת בראש חברת IMS, ולמעשה מי שהקימה אימפריה של ממש במו ידיה למרות נקודת התחלה נמוכה במיוחד ומעסיקה שרופאים רבים כמו גם אנשי צוות רפואי אחרים מבקשים לעבוד עבורה בבתי החולים שהקימה בגינאה המשוונית.

שכר גבוה, שליחות מעצימה

ירדנה עובדיה הקימה שני בתי חולים בגינאה המשוונית – אחת הקטנות שבמדינות היבשת השחורה (קצת יותר מ-700,000 תושבים). בית החולים הראשון שהקימה עובדיה, תוך שיתוף פעולה עם ביה"ח שיבא תל השומר, הוקם בבאטה, הגדולה בערי גינאה המשוונית, והשני ממוקם בבירה מלאבו (שאגב, שוכנת על אי באוקיינוס האטלנטי בסמוך לחופי קמרון, שכנתה של גינאה מצפון).

שני בתי החולים – שניהם נקראים "לה פאז", כלומר "השלום" – מנוהלים על ידי ישראלים, מועסקים בהם רופאים כחול לבן ובנוסף ניתן למצוא בהם גם אנשי צוות אחרים שהגיעו מהארץ ובמיוחד טכנאי רנטגן מיומנים.

התושבים המקומיים נהנים משירותים רפואיים ברמה גבוהה בהרבה מזו הקיימת באפריקה, אבל לא רק הם יוצאים נשכרים אלא גם הרופאים בחרו בעבודה באפריקה אצל ירדנה עובדיה. ראשית, הם זוכים לשכר נאה מאוד, כיאה למי שעוסק במלאכת הקודש של הצלת חיים והבטחת בריאות מלאה לבני אדם; שנית, תנאי העבודה של הרופאים המועסקים בבתי החולים של עובדיה נוחים מאוד, ומותירים להם זמן פנוי בשפע לתחביבים, העשרה אישית וכו' (ניגוד מרענן מבחינתם ביחס לתנאים השוררים במסגרת הרפואה הציבורית בישראל); והכי חשוב – הידיעה כי הידע שצברו בעמל רב והניסיון שלהם תורמים לשיפור מצבם של מי שעד הקמת שני בתי החולים נאלצו להסתפק בשירותים רפואיים ברמה ירודה מבטיחה סיפוק עצום ותחושת הגשמה יקרה מפז.

הזינוק לצמרת של ירדנה עובדיה

עבודה באפריקה בחברת IMS היא כאמור עבודה מבוקשת בקרב רופאים ואנשי צוות רפואיים, שזוכים ליחס חם במיוחד מירדנה עובדיה – שכבר בהיותה נערה בת 14 נאלצה לעזוב את ספסל הלימודים ולצאת לעבוד על מנת לסייע בפרנסת המשפחה (הוריה, שעלו לארץ ממרוקו כשירדנה הייתה בת 5, נשלחו לדימונה והתקשו למצוא עבודה קבועה).

למעשה במשך תקופות ארוכות אף עבדה עובדיה במספר משרות במקביל כדי לתמוך בהוריה וארבעת אחיה הצעירים ממנה, ובכל תפקיד בו הוצבה עשתה חיל ולמדה ממנו רבות.

לאחר נישואיה לבחיר ליבה יוסי החליטה ירדנה עובדיה כי בדימונה לא תוכל להגשים את חלומה ולהפוך לאשת עסקים מובילה שיכולה להעניק לילדיה את שנגזל ממנה בילדותה, והזוג הצעיר עבר לפתח תקווה (את המקום בחרה ירדנה בזכות שמו והרצון לתקווה).

פ"ת אכן האירה פניה לירדנה ויוסי, והמינימרקט המשפחתי שפתחו שגשג. אולם ירדנה לא הסתפקה בכך, וכשצצה הזדמנות להתחיל בפעילות בינלאומית עטה על המציאה, טסה לקאזאן, נפגשה בעיר הקוסמופוליטית שמהווה מרכז כלכלי בולט ברוסיה עם אנשי עסקים מקומיים ובעקבות הפגישה החלה לבקר בארץ הולדתה מרוקו על מנת לייבא משם סחורות שונות. באחד הביקורים במרוקו הצטלבו דרכיה של עובדיה עם אלה של נשיא גינאה המשוונית – ומשם הדרך להקמת בתי החולים, הצמיחה של IMS והפיכתה למקום עבודה מבוקש הייתה קצרה.