עסק משפחתי בחו”ל – למי זה מתאים?

בשנים האחרונות ישראלים רבים גילו את היתרונות המשמעותיים של עבודה בארה"ב, באוסטרליה, בקנדה, בדרום אפריקה, במדינות אירופה השונות, ביפן ובמדינות אחרות ברחבי העולם. מגוון האפשרויות הוא עצום, הן מבחינת מיקום גיאוגרפי והן מבחינת העיסוק עצמו, ואמנם חלק גדול מהצעירים היוצאים לעבוד בחו"ל מוצאים את עצמם מאחורי עגלה עמוסת מוצרים משתדלים לשכנע את העוברים ושבים לרכוש אותם, אולם ישנן גם אופציות אחרות ובפרט כדאי לשקול את האפשרות של עבודה בעסקים משפחתיים.

מהם עסקים משפחתיים?

עסקים משפחתיים מוגדרים ככאלה הנמצאים בבעלות בני משפחה, מנוהלים על ידיהם ובחלק מהמקרים גם רוב העובדים שייכים לאותה משפחה.

באופן טבעי העסק עצמו יכול להיות בכל תחום – חנות מוצרי חשמל, חווה חקלאית, חברת הדברה, מפעל לייצור צעצועים, מאפייה, בית קפה, משרד עורכי דין ועוד. בארץ רוב רובם של העסקים הקטנים והבינוניים מוגדרים כעסקים בעלי אופי משפחתי, ובאופן טבעי גם ברחבי העולם ישנם שלל עסקים כאלה, כשישנם כאלה שנוסדו כבר לפני עשרות דורות ומתנהלים בהצלחה גם בימינו.

למה כדאי לעבוד בעסקים בעלי אופי משפחתי בעיקר בחו"ל?

עסקים משפחתיים – המנוהלים בצורה חכמה ונכונה – נהנים מלכידות גבוהה, כזו שמאפשרת גם לעובדים ה"חיצוניים", כלומר אלה שאינם בני משפחה, להרגיש כל בוקר שהם מגיעים למקום נעים ואיכותי.

זהו יתרון שמאפיין עבודה בכל עסק משפחתי (שוב, בתנאי שהוא מנוהל נכון ומצליח לקלוט היטב עובדים מבחוץ), אבל כשמדובר בעסק משפחתי בחו"ל הוא חשוב פי כמה וכמה, שכן אחד החסרונות המשמעותיים מבחינת עבודה בחו"ל הוא הריחוק מהמשפחה ומהחברים, דבר שלעיתים עלול ליצור תחושת בדידות. כשעובדים בחו"ל בעסק משפחתי, העובדים בו עשויים להפוך למעין משפחה תחליפית, גם אם לזמן קצר, ולעמעם את הגעגועים למשפחה הגרעינית.

בנוסף, עבודה בעסק משפחתי בחו"ל מקנה תחושת יציבות וביטחון. אמנם ברוב רובם של המקרים מטרת הישראלים היוצאים לחו"ל כדי להתפרנס שם אינה עבודה לטווח ארוך, אולם גם כשמחפשים משרה לשנה שנתיים עדיין נדרשים ביטחון תעסוקתי ויציבות (מה גם שבחו"ל קשה יותר לחפש עבודה).

מבחינת תנאי העבודה בעסקים משפחתיים, בדרך כלל הם יהיו טובים יותר, ולו במעט, מאלה שמציעים עסקים אחרים באותו תחום שאינם משפחתיים – כך שמדובר באופציה שכדאי להתאמץ למענה.

חסרונות העבודה בעסק משפחתי

לצד היתרונות המשמעותיים של העבודה בחו"ל בעסק משפחתי, ישנם גם חסרונות, וכמובן שצריך להיות מודעים גם אליהם.

ראשית, בחלק מהמקרים עובד מבחוץ שמתחיל לעבוד בעסק משפחתי מרגיש אאוטסיידר. כשמדובר בזר, ובסופו של דבר אנחנו הישראלים רחוקים מאוד מנטלית מהקנדים, האמריקאים, היפנים, האוסטרלים ושאר העמים שמארחים אותנו בבואנו לעבוד בחו"ל, התחושה מתעצמת – כך שלעיתים דווקא עבודה בעסק משפחתי מדגישה את חסרונות העבודה בחו"ל וגורמת לנו להרגיש בודדים יותר ומנותקים מההוויה שלנו.

בנוסף, חשוב לזכור שעסקים משפחתיים אמנם נהנים מיתרונות רבים אולם גם בוותיקים ובמצליחים שבהם עלולות להתלקח מריבות משפחתיות סוערות, שמטבען מעיבות כמובן על כל העובדים כולל אלה שאינם בני משפחה. בעיה אחרת היא אפליה בין עובדים מתוך המשפחה לבין עובדים חיצוניים, לעיתים בדברים משמעותיים ולעיתים בדברים קטנים שעלולים גם הם להיות מתסכלים (גם כשלוקחים בחשבון שהעבודה היא לפרק זמן מוגבל ולא לכל החיים).

לא בלי ויזה                       

לא מעט ישראלים מנסים את מזלם בעבודה בחו"ל ללא ויזה מתאימה. זוהי מדיניות שאינה מומלצת, עקב היחס המחמיר של רשויות ההגירה ברוב מדינות העולם והעונשים הכבדים שעלולים לספוג אלה שייתפסו עובדים ללא היתר (ובסופו של דבר רבים נתפסים). כדאי להדגיש כי סיכויי הקבלה לעסק משפחתי ללא היתר תקף נמוכים למדי.

Be Sociable, Share!

This article was written by: liran

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*