אזרחות בריטית

צרו קשר ונשמח לעזור עם אזרחות בריטית או בכל נושא אחר:

בחלקה הראשון של המאה העשרים, לאורך כשלושים שנה, שלטה בריטניה בארץ ישראל. היהודים שחיו אז בארץ השקיעו מאמצים רבים כדי לזכות בעצמאות ואכן בכ"ט בנובמבר 1947 החליט האו"ם על סיום המנדט הבריטי וכעבור כחצי שנה הורד דגל בריטניה מהתורן בנמל חיפה ודוד בן גוריון הכריז על הקמת מדינת ישראל – אבל העולם השתנה ללא הכר ובראשית המאה ה-21 ישראלים רבים משקיעים מאמצים כדי להפוך לאזרחים בריטיים.

בריטניה (הממלכה המאוחדת הכוללת את אנגליה, סקוטלנד, ויילס וצפון אירלנד) היא חלק בלתי נפרד מהאיחוד האירופי, מאז הצטרפה אליו בשנת 1973 – למרות שהיא אינה חברה בגוש האירו ועדיין שומרת על המטבע הישן והטוב, הפאונד. החברות באיחוד האירופי גורמת לכך שדרכון בריטי הוא מסמך המקנה יתרונות רבי ערך לישראלים המבקשים להגר לאירופה או מחפשים עבודה בחו"ל באופן כללי. כדאי גם לדעת שעל אף שכל מדינות האיחוד האירופי, כולל המצטרפות החדשות, הן חברות שוות זכויות, בדיוק כמו בריטניה, האימפריה לשעבר והמדינה המשפיעה בהווה, הרי שעדיין לאזרחות בריטית יש מעמד נכבד יותר מזו הסלובקית, לדוגמה, או ביחס לאזרחות  סלובנית.

התאזרחות באנגליה

ניתן לחיות באנגליה באופן חוקי גם ללא אזרחות בריטית – אם כי שהות זו, על אף שהיא כאמור חוקית לחלוטין, אינה מקנה את מלוא הזכויות. שהות בת 5 שנים, בתנאים מסוימים, מאפשרת הוצאת אזרחות בריטית ולשם כך על המבקש אזרחות זו להוכיח כי הוא שפוי בדעתו, מתאפיין בהתנהגות חיובית, שולט בשפה האנגלית, לא יצא את גבולות אנגליה ליותר משלושה חודשים במהלך השנה האחרונה מבין החמש, ובסך הכל לא עזב את המדינה ליותר מ- 450 ימים בכל אותן חמש שנים, ובנוסף לא הפר את חוקי ההגירה הבריטיים. בקשת התאזרחות לאחר שהות בת 5 שנים יש להגיש בדיוק לאחר 5 שנים מיום ההגעה לאי המשגשג.

כשהאדם שמבקש אזרחות בריטית הינו בן/בת זוג של אזרח בריטי, נדרשות 3 שנות שהות בלבד ולא 5, וגם פרק הזמן המקסימלי שבו ניתן לצאת מבריטניה מבלי לאבד את הזכאות לאזרחות משתנה: עד 270 יום במשך אותן 3 שנים. בני זוג של בעלי אזרחות בריטית זכאים עוד קודם לכן לאשרת שהות בממלכה המאוחדת (ובסיומה כאמור יוכלו לזכות באזרחות מלאה ובדרכון של בריטניה) – אולם עליהם להיות נשואים באופן רשמי.

ילדים לאזרחים בריטיים זכאים אף הם לאזרחות בריטית ולדרכון בהתאם. על הוריהם להגיש את הבקשה בטרם ימלאו להם 18 שנה – לאחר גיל זה ההליך הופך מסובך.

על מנת ליהנות מכל ההטבות שמקנה אזרחות של הממלכה המאוחדת ברחבי אירופה (וכן ארה"ב, אוסטרליה ומדינות אחרות בעולם) יש להחזיק גם בדרכון בריטי. הוצאת דרכון בריטי לבעלי אזרחות בריטית הגרים בישראל נעשית דרך שגרירות בריטניה בישראל השוכנת ברח' הירקון 192 בתל אביב (מול מלון הילטון).

לימודים בבריטניה

רמתן הגבוהה של האוניברסיטאות בבריטניה, והמקומות הפסטורליים בהם הן שוכנות, מושכים לאי הבריטי סטודנטים רבים מכל רחבי העולם – וגם מישראל מגיעים מדי שנה כאלף סטודנטים שבחרו באנגליה כיעד המועדף ללימודים בחו"ל.

אין צורך באזרחות בריטית על-מנת להתקבל לאוניברסיטה באנגליה (התנאים הם בגרות מלאה, מבחן IELTS המוכיח שליטה ברמה גבוהה בשפה האנגלית ובחלק מהמקרים גם דרישות אקדמיות המשתנות ממוסד למוסד ובהתאם לתחום הלימודים), ולמעשה גם אזרחות בלגית, הולנדית, גרמנית או של כל אחת ממדינות האיחוד האירופי האחרות לא מהוות יתרון מבחינת שכר הלימוד הנדרש. דרכון אירופאי (ובפרט זה הבריטי) מאפשר קבלת היתר עבודה בקלות, אם כי גם ויזת סטודנט לבריטניה מאפשרת לעבוד בה בהיקף של 20 שעות שבועיות במהלך הלימודים וללא הגבלה בחופשות.

אזרחות בריטית היא אזרחות אירופאית נחשקת במיוחד. איך ניתן להתאזרח בממלכה המאוחדת, ועד כמה מומלצת הוצאת דון בריטי כשרוצים ללמוד באנגליה?