הוצאת דרכון פורטוגלי

צרו קשר ונשמח לעזור עם הוצאת דרכון פורטוגלי או בכל נושא אחר:

הדרכון הפורטוגלי הוא הדרכון היחיד של האיחוד האירופי שאינו מאפשר תנועה חופשית במדינות אחרות באיחוד האירופי. ניתן לייחס זאת לעבר הקולוניאלי של פורטוגל. למעשה, הנפקת דרכון פורטוגלי היא פריבילגיה, לא זכות.

כדי לקבל דרכון פורטוגלי, נדרש שאדם מתגורר בפורטוגל יותר משש שנים ונרשם כאזרח. אפשר גם להגיש בקשה לאזרחות באמצעות התאזרחות אם הם מתאימים לכמה מהקריטריונים הבאים:

 • בעל שליטה מסוימת בשפה הפורטוגזית
 • יש קשרים עם פורטוגל
 • להיות נשוי לאזרח פורטוגלי
 • התאלמן מאזרח פורטוגלי שהתאלמן בעת שירות או לאחר שירת בארגון או בשליחות בינלאומית מטעם פורטוגל

אזרחים פורטוגל יכולים להגיש בקשה לדרכון חדש בשגרירות, בקונסוליה או במדינת מולדתם.

זאת ועוד, על הפונה להיות בפורטוגל לתקופה של 10 ימים עד 6 חודשים.

עלות הדרכון הפורטוגלי תלויה בתוקפו ואינה חייבת במס.

דרכון פורטוגלי הוא מסמך רשמי שמנפיק פורטוגל לאזרחיה במטרה לצאת מחוץ לגבולות פורטוגל. על המבקש להיות בפורטוגל למשך 10 ימים עד 6 חודשים אם הם מבקשים דרכון חדש בשגרירות או קונסוליה בחו"ל, ועליהם להישאר בפורטוגל 4 ימים עד 3 חודשים אם הם מגישים בקשה בשירות הלאומי המקומי שלהם.

אחת הסיבות לכך שהנפקת דרכון פורטוגלי חשובה כל כך היא משום שהיא נותנת למחזיק בו גישה להטבות ותמיכות ממדינות האיחוד האירופי ואזור שנגן. הסיבה הנוספת לכך שהנפקת דרכון פורטוגלי חשובה כל כך היא משום שהיא מבטיחה שאינך מהגר בלתי חוקי במדינות אחרות.

הנפקת דרכון פורטוגלי יכולה להיעשות בדרכים שונות, כמו הגשת בקשה לאזרחות (התאזרחות), תביעה להכרה במוצא פורטוגלי, או על ידי תושבות. לדוגמה, אם אתה נשוי לאזרח פורטוגלי ומתגורר בפורטוגל 10 שנים, תהיה זכאי להתאזרחות. אם אתה גר בפורטוגל 20 שנים רצופות או יותר ברציפות, אז אתה גם תהיה זכאי להגיש בקשה להתאזרח ולקבל דרכון פורטוגלי משלך.

תקציר החקיקה בנושא הנפקת דרכונים פורטוגליים.

להלן כמה נקודות מפתח:

 • מי שאין לו עבר פלילי ושאינם נופלים בקריטריונים אחרים של הרחקה יכולים להגיש בקשה לדרכון בכל עת.
 • דרכון תקף ל-10 שנים, או חמש שנים אם זו בקשה ראשונה לגילאי 18 עד 25.
 • בעל דרכון צריך להגיש בקשה לחידוש דרכונו לפני שיפוג תוקפו.
 • המשרד מציע גם דרכונים בעלי מאפיינים מיוחדים, כמו אלה לנכים, וכן כאלה המותאמים במיוחד לילדים מתחת לגיל 12.

הדרכון הפורטוגלי הוא תעודת זהות המאפשרת למחזיק לעבור דרך גבולות בינלאומיים.

הדרכון הפורטוגלי הוא מסמך מסע הזמין עבור אזרחי פורטוגל וקטגוריות מיוחדות של אנשים. מסמך זה מונפק על ידי משרד החוץ והוא יכול לשמש את הנושא לכניסה וליציאה מכל מדינה, טריטוריה או מרחב הכפוף לחוק הבינלאומי.

 • הדרכון הפורטוגלי מונפק בדרך כלל כמסמך נייר, אך ניתן להנפיק אותו גם כגרסה דיגיטלית המאוחסנת במכשיר נייד.
 • הדרכון תקף כבר עשר שנים מאז 2006, כך שלמי שחי בפורטוגל במשך פרק הזמן הזה כבר יש דרכון בתוקף.

באיחוד האירופי, אזרח של מדינה חברה באיחוד האירופי חופשי לחיות ולעבוד בכל מדינה חברה אחרת. במובן זה, כאשר אדם פורטוגלי עובר למדינה אחרת באיחוד האירופי, יש לו לא רק את הזכויות לעבוד אלא גם לגשת לשירותים ציבוריים כגון שירותי בריאות וחינוך.

על מנת שמבקש יהיה זכאי לדרכון פורטוגלי, יש לעמוד בדרישות הבאות:

 • על המבקש להתגורר בטריטוריה של פורטוגל המוכרת פוליטית על ידי ממשלת פורטוגל. ייתכן שאדם זה נולד בפורטוגל לפחות מהורה אחד בעל אזרחות פורטוגלית.
 • המבקש חייב להתגורר כחוק בפורטוגל עם היתר שהייה בתוקף במשך חמש שנים לפחות.
 • בעל ידע מספק בשפה ובתרבות הפורטוגלית, או להפגין נכונות ללמוד אותה תוך שלוש שנים מרגע קבלת האזרחות.

במקור דרשה ממשלת פורטוגל כי על המבקשים להיות מוכנים לספק הוכחה שהם יפטרו מהאזרחות המקורית שלהם לפני קבלת תושבות ואזרחות על ידי פורטוגל. בשנת 2012, ממשלת פורטוגל פרסמה הנחיה של האיחוד האירופי שביטלה את הצורך בכל דרישת תושבות אחת לאזרחות. עם השינוי החדש הזה, נעשה קל ומהיר יותר להוציא דרכון פורטוגלי ולהגר לאירופה.

הדרכון הפורטוגלי הוא מסמך שמונפק על ידי השלטונות הפורטוגזיים לאזרחי פורטוגל. זהו אחד מתעודות הנסיעה המבוקשות ביותר מכיוון שלאחר שהוצג ב-1992, הוא הפך לדרכון היחיד שהעניק אזרחות לאזרחים מדינות שלישיות וצאצאיהם.

משרד החוץ הפורטוגלי יכול להנפיק דרכון פורטוגלי לאנשים מתאימים שהם מפורטוגל או מהמושבות לשעבר. חוק חדש בנושא אזרחות פורטוגזית הוכנס בנובמבר 2015. כמה אזרחים פורטוגלים המתגוררים בברזיל החליטו לבחור באזרחות פורטוגלית כדי לקבל את ההזדמנות לעבוד באירופה.

ממשלת פורטוגל הודיעה לאחרונה כי תנפיק דרכונים לישראלים שהם צאצאים של יהודים ספרדים. המהלך הוא בתגובה להתמעטות מספר היהודים בפורטוגל ולמספר ההולך וגדל של אזרחים פורטוגלים המבקשים אזרחות כפולה. ממשלת פורטוגל הביעה את כוונתה לקבל את פניהם של צאצאים של יהודים ספרדים לארצם בזרועות פתוחות, ולהציע להם אזרחות כפולה ודרכון בתמורה לדמי בקשה, דרישות תושבות ודרישות שליטה בשפה.

שגרירות פורטוגל בתל אביב מנפיקה שני סוגים של דרכונים פורטוגליים:

 • סוג 'A' (דרכון רגיל, מלא ומלא)
 • סוג 'B' (גרסה פשוטה של דרכון למי שצריך לנסוע על בסיס זמני)

זכויותיהם של בעלי אזרחות פורטוגלית זהות לאלו בעלי אזרחות ישראלית.

כדאי לדעת שהדרך היחידה לרכוש אזרחות היא באמצעות התאזרחות. התהליך עשוי להימשך עד חצי שנה, אך שימו לב – הדבר אינו אפשרי עבור ישראלים שאינם צאצאים של אזרחים פורטוגלים שנולדו בחו"ל כאשר מה שנבחן הוא השושלת מצד האימא.

כל מי שגר בפורטוגל 10 שנים יכול להגיש בקשה לאזרחות. אבל לפני הגשת הבקשה, צריך לוותר על האזרחות הנוכחית שלהם ולגור בפורטוגל ברציפות במשך 5 שנים.

הדרך הנפוצה ביותר לקבל אזרחות היא באמצעות נישואים עם אזרח פורטוגל. התהליך אורך עד 6 חודשים וכולל ראיון עם נציג משפטי של משרד המשפטים וההגירה של פורטוגל (MJI). יש גם לוותר על אזרחותם הנוכחית לפני שהם מגישים בקשה לדרכון פורטוגלי בשיטה זו.

הנפקת דרכונים פורטוגליים לישראלים היא תוצאה של קשרים מחודשים בין פורטוגל לישראל לאחר שנים של ניכור בסוגיית הריבונות על מקאו.

הקונסוליה הפורטוגלית בתל אביב תנפיק דרכונים לכל ישראלי שיבקש. ממשלת פורטוגל קיבלה החלטה זו בשל העובדה שישראלים רבים נאלצו לעזוב את פורטוגל במהלך שנות האינקוויזיציה ולא שבו.

ישראלים יכולים לבקש דרכון מכל אחת מהקונסוליות של פורטוגל.

המאמר באדיבות איזי נשיונליטי (Easy Nationality) בבעלות מוטי שאבי.