אזרחות אוסטרית

צרו קשר ונשמח לעזור עם אזרחות אוסטרית או בכל נושא אחר:

אוסטריה היא רפובליקה פדרלית השוכנת במרכז אירופה ונהנית מכלכלה מפותחת, נופים מרהיבים וחיים נינוחים ושלווים. אוסטריה הצטרפה לאיחוד האירופי ב-1995, כך שדרכון של אוסטריה מאפשר הגירה לאירופה בקלות ושורה ארוכה של הטבות הן במסגרת מציאת עבודה ברחבי היבשת, הן כשמטרת ההגירה היא לימודים וגם באופן כללי כשרוצים לטייל בכל אירופה.

מי זכאי לאזרחות אוסטרית?

הכללים לפיהם קובעת אוסטריה מי זכאי לאזרחות אוסטרית מעט משונים: מי שנולד לפני הראשון בספטמבר 1983 לזוג שבא בברית הנישואים, יקבל אזרחות אוסטרית אם האב היה אזרח אוסטרי בעת הלידה. מי שנולד עד המועד הנ"ל לזוג שלא היה נשוי באופן רשמי, יוכל ליהנות מהוצאת אזרחות אוסטרית אם אמו הייתה אזרחית אוסטרית ביום הלידה. מי שנולד אחרי ה- 1.9.1983 זכאי לדרכון אוסטרי אם אחד ההורים היה אזרח הרפובליקה האוסטרית ביום הלידה. באופן דומה ניתן לזכות באזרחות אוסטרית אם אחד ההורים של ההורים היה אזרח אוסטרי – בדרך כלל מקרים אלה יותר סבוכים להוכחה ומומלץ להיעזר בהם באנשי מקצוע בתחום הוצאת אזרחות זרה.

אופציה אחרת המאפשרת פנייה לשגרירות אוסטריה בישראל והוצאת אזרחות אוסטרית היא נישואין למי שכבר יש באמתחתו אזרחות שכזו למעלה מ-10 שנים (אפשר, כמובן, להתחתן עם מי שהוא אזרח אוסטרי "רק" 6 שנים – וכעבור 4 שנים ליהנות מאזרחות דומה).

חשוב לציין שמי שנולד באוסטריה לא בהכרח יקבל אזרחות של מדינה זו (אגב, גם אזרחות גרמנית אינה ניתנת אוטומטית למי שנולד בשטח מדינה זו).

בכל מקרה, ישנם מספר מצבים בהם מאבד אדם את זכאותו לאזרחות אוסטרית: אחד מהם הוא שירות צבאי שאינו שירות חובה במדינה אחרת (כך שעבור ישראלים שאחד מהוריהם הוא אוסטרי, גיוס לצה"ל אינו פוסל אותם מלקבל אזרחות אוסטרית אולם מי שנשאר בשירות קבע יקבל תשובה שלילית אם ינסה את מזלו בהוצאת דרכון אוסטרי).

באופן דומה, גם עבודה במשרה ממשלתית בארץ, או באופן כללי בשירות המדינה, עשויה לגרום לאובדן הזכאות לדרכון. גם אזרחות זרה, פרט לזו הישראלית, עשויה להוות מכשול של ממש בדרך לאזרחות אוסטרית.

הדרך להוצאת דרכון אוסטרי היא הגשת בקשה מפורטת לשגרירות אוסטריה בישראל, השוכנת ברח' אבא הלל ברמת גן (אזור הבורסה) – בקשה הכוללת בין השאר הוכחות ואישורים לגבי הקשרים המשפחתיים בין מבקש האזרחות לבין קרובי משפחתו שהם אזרחים אוסטריים, וכן קורות חיים מפורטים הן של האדם המבקש את האזרחות והן של קרובי משפחתו הרלוונטיים.

יתרונותיו של דרכון אוסטרי

דרכון אוסטרי הוא יתרון אדיר לכל מי שמבקש לבצע רילוקיישן ולנסות לבנות חיים חדשים באחת ממדינות אירופה, ובפרט באחת ממדינות האיחוד האירופי. במסגרת ההסכמים בין מדינות האיחוד, יכול מי שהפך לאזרח של אחת המדינות (ובפרט אוסטריה), לקבל אישור עבודה ברוב רובן של מדינות האיחוד האירופי – וכך למשל יכול בעל דרכון של אוסטריה ליהנות מתעסוקה מתגמלת ושהות מהנה בלונדון, ברלין, ברצלונה ובעצם ברוב הערים והמקומות הנחשקים ביבשת.

גם החיים באוסטריה עצמה יכולים להיות נעימים מאוד למי שהפך לאזרח המדינה. התמ"ג לנפש במדינה הוא מהגבוהים בעולם (למעלה מ- 42,000 דולר בשנת 2011), הרי האלפים מציעים כמה מהנופים היפים בעולם, וזלצבורג וטירול הן ערים יפהפיות. יתרון נוסף לאזרחי אוסטריה בא לידי ביטוי כשרוצים ללמוד באירופה – באוניברסיטאות רבות שכר הלימוד לאזרחי האיחוד האירופי נמוך מאוד ואף אפסי במקרים מסוימים.

בנוסף לכל אלה, מאפשרת הוצאת דרכון אוסטרי גם קבלת ויזה לארה"ב באופן אוטומטי, כל עוד השהות בארה"ב אינה עולה על 3 חודשים – אם כי אזרחות אוסטרית עשויה להוות יתרון גם בעת בקשת ויזה לתקופה ארוכה יותר ובפרט כשמבקשים להגר לארה"ב למטרות עבודה והשתקעות בה.