אזרחות הולנדית

צרו קשר ונשמח לעזור עם אזרחות הולנדית או בכל נושא אחר:

הולנד היא אחת המדינות הליברליות ביותר בעולם – אולם אין פירוש הדבר שהיא מעודדת הגירה אליה. למעשה, המצב הוא הפוך והמדינה השוכנת בצפון מערב אירופה מצהירה בריש גלי כי אין היא ששה להעניק אזרחות וגם לא אפשרות לשהות ועבודה באופן חוקי. בשל כך הוצאת אזרחות הולנדית עלולה להיות תהליך ארוך, מתסכל מאוד לפרקים, וכדי להגדיל את סיכויי ההצלחה וקבלת האזרחות ואיתה דרכון הולנדי כדאי להיעזר בעורך דין שמומחיותו היא אזרחות אירופאית ובפרט זו של הגדולה בארצות השפלה.

אזרחות הולנדית – כל האפשרויות

ילדים לאזרחי הולנד (בין אם האם היא בעלת האזרחות ובין אם האב הוא האזרח ההולנדי) זכאים לאזרחות הולנדית – בתנאי שנולדו ב- 1985 או יאוחר מכך. בניגוד למדינות מסוימות שאינן מקנות אזרחות למי שנולד שלא במסגרת נישואין תקפים, אזרחות הולנדית מוענקת אוטומטית גם למי שנולד לאם הולנדית שלא הייתה נשואה בעת הלידה – שוב, בתנאי שתאריך הלידה הוא 1985 או יאוחר מכך. מי שבעברו היה אזרח הולנדי וחי במדינה למשך שנה לפחות (עם אשרת שהייה ממושכת) עשוי אף הוא לקבל אזרחות הולנדית. את הבקשה להוצאת אזרחות הולנדית, בלוויית כל המסמכים הרלוונטיים, יש להגיש לשגרירות הולנד בישראל – השוכנת במתחם הבורסה ברמת גן, ברח' אבא הלל 14.

מי שאינם עומדים בקריטריונים הנ"ל עשויים אף הם, בתנאים מסוימים, לזכות באזרחות ובדרכון הולנדי, אולם חשוב להדגיש כי מדובר בהליך מורכב, שדורש, בין השאר, שליטה בשפה ההולנדית הלא פשוטה ללימוד (מכשלה העומדת במקרים מסוימים גם בפני מי שמעוניין לקבל אזרחות דנית) וכן לוותר, בחלק מהמקרים, על האזרחות הישראלית (ויתור שאינו נדרש על ידי מדינות אירופאיות רבות ולמשל אינו מהווה חסם בפני המבקשים אזרחות בריטית).

בנוסף על המבקש אזרחות הולנדית להוכיח כי לא הורשע בדין במהלך 4 השנים שקדמו להגשת הבקשה, וכן להציג אשרת שהייה ארוכת טווח בהולנד.

גם אשרה שכזו אינה קלה להשגה. שתי הדרכים העיקריות המאפשרות שהיה חוקית לטווח ארוך בהולנד (ובעקבותיה קבלת אזרחות ודרכון הולנדי) הן זוגיות עם בן/בת זוג הולנדיים ומקצוע מבוקש.

זוגיות בת למעלה משלוש שנים (הרשומה באופן מסודר אצל רשם האוכלוסין ההולנדי!) מקנה זכאות להגשת בקשה לוויזה – שאותה יש לחדש מדי שנה, בהליך עתיר בירוקרטיה, ורק כעבור חמש שנים ניתן לפנות להליך הוצאת אזרחות הולנדית באופן קבוע.

מקצוע מבוקש (למשל, רופאי שיניים) עשוי להוביל אף הוא לשהות ממושכת בהולנד ובעקבותיה לאזרחות. אם חברה הולנדית מזמינה אדם ספציפי לעבוד עבורה ומוכיחה כי אין לו תחליף מקומי, מדובר ביתרון משמעותי.

יתרונות הדרכון ההולנדי

הולנד היא אחת משש המייסדות של האיחוד האירופי, בשנת 1951, ולמעשה עוד קודם לכן, בשנת 1948, הקימה יחד עם בלגיה ולוקסמבורג את "בנלוקס", שהיווה מודל לשיתוף פעולה בין מדינות שונות. כעבור שנתיים הציע שר החוץ הצרפתי באותם ימים, רובר שומאן, לאגד את המדינות התעשייתיות המובילות על מנת להימנע ממלחמות בהן כל הצדדים מפסידים וכן למקסם משאבים. בארגון זה, שנקרא "קהילת הפחם והפלדה האירופית", היו חברות לצד ארצות בנלוקס גם צרפת, גרמניה (המערבית) ואיטליה. הארגון הלך וצמח, והפך ל"איחוד האירופי", גוף כלכלי ומדיני רב עוצמה שבתום העשור הראשון של המאה ה- 21 היו חברות בו כבר 27 מדינות – בעלי אזרחות שלהן והאוחזים בדרכון רלוונטי נהנים מאפשרויות רבות בתחום העבודה, הלימודים, הניידות ברחבי היבשת וכן משורת הטבות מחוצה לה (כמו בעת הוצאת ויזה לארה"ב, למשל, או כשמבקשים עבודה חוקית בקנדה).

דרכון הולנדי הוא כמובן דרכון אירופי לכל דבר, והמחזיקים בו רשאים לנוע בין המדינות השונות החברות באיחוד האירופי, לעבוד באופן חוקי בכל אותן מדינות וכן ליהנות מהנחות משמעותיות בשכר הלימוד בשורה ארוכה של אוניברסיטאות באירופה.