אזרחות יוונית

צרו קשר ונשמח לעזור עם אזרחות יוונית או בכל נושא אחר:

אמנם יוון סובלת בראשית המאה העשרים ואחת ממשבר פיננסי ופוליטי חמור, וגם כך הכלכלה היוונית אינה עדיפה על זו של ישראל (ב- 2011, לדוגמה, התמ"ג לנפש ביוון היה נמוך מזה הישראלי), אולם בכל זאת אזרחות יוונית היא מסמך רב תועלת – בזכות היותה של יוון חברה באיחוד האירופאי מאז 1981.

הוצאת אזרחות יוונית, ובעקבותיה דרכון יווני, מאפשרת הגירה נוחה וקלה לאירופה, כולל מציאת עבודה באופן חוקי, לימודים בעלות נמוכה במיוחד, היתר לפתיחת עסקים שונים ומעבר ללא עיכובים בתחנות הגבול השונות, וכן מקנה מגוון יתרונות גם במדינות אחרות בעולם, לרבות ארצות הברית, קנדה ואוסטרליה.

התנאים לקבלת אזרחות יוונית

קבוצה אחת בעלת זכאות לאזרחות יוונית היא צאצאים למי שבאמתחתו אזרחות שכזו – כך יכול כל מי שאמו היא אזרחית יוון ליהנות אף הוא מאזרחות זו, ובדומה גם מי שאביו, סבו, סבתו ואפילו הסבא-רבא או הסבתא-רבא הם בעלי אזרחות יוונית – זכאי אף הוא להפוך לאזרח מן המניין של מדינת האיים בעלת ההיסטוריה העשירה. מסלול שני שסופו הוצאת אזרחות של יוון הוא חדש יחסית, בעקבות חוק שחוקקה ממשלת יוון בשנת 2011, ולפיו ישראלים שנולדו ביוון לפני 1945 ואיבדו את האזרחות היוונית שלהם לאחר שנאלצו לעזוב את המדינה במהלך מלחמת העולם השנייה זכאים לקבל בחזרה את האזרחות באופן אוטומטי – ויחד איתם יכולים ליהנות מהתאזרחות ודרכון אירופאי גם צאצאיהם בכל הדורות.

מי שבא בברית הנישואין עם בעלי אזרחות יוונית זכאי אף הוא לאזרחות שכזו, אולם לא באופן אוטומטי, אלא בהתאם להחלטת ועדה מיוחדת המטפלת בנושא ובתום הליך בירוקראטי. במקרים אלה כדאי במיוחד להיעזר בעורך דין בעל ניסיון בהוצאת אזרחות יוונית.

את כל המסמכים הרלוונטיים יש להגיש לשגרירות יוון בישראל. שגרירות זו שוכנת בתל אביב, ברח' דניאל פריש (הסמוך ללונדון מיניסטור). אגב, גם המבקשים אזרחות ספרדית יגיעו לאותה כתובת, שכן גם שגרירות ספרד בישראל ממוקמת בו (לצד שגרירויות נוספות, כמו זו של בוסניה הרצגובינה, לדוגמה).

איך מנפיקים דרכון יווני?

בעלי אזרחות יוונית זכאים באופן טבעי גם לדרכון של מדינה זו. הנפקה ראשונית של דרכון זה, המהווה דרכון אירופאי לכל דבר, נעשית באמצעות משרד הפנים ביוון. חידוש דרכון שפג תוקפו מתבצע באמצעות שליחת הדרכון הישן לשגרירות יוון בישראל, בצירוף המסמכים שהוכיחו את הזכאות לאזרחות יוונית מלכתחילה ותמונת פספורט עדכנית וברורה – כשבקשת החידוש מאושרת, הדרכון החדש מונפק בארץ.

יתרונותיהם של אזרחות ודרכון יווניים

חשיבותו של דרכון אירופי בעולם שהופך בהדרגה לכפר גלובלי, ושמספר המהגרים בו עולה באופן משמעותי מדי שנה, מביאה לכך שיותר ויותר ישראלים בעלי שורשים במדינה שהעניקה לעולם את הדמוקרטיה (כמו גם הביאה לקפיצת מדרגה מרשימה בתחומי הפילוסופיה, התרבות והאמנות) פונים להוצאת אזרחות יוונית (מגמה המאפיינת באופן כללי צאצאים ליוצאי אירופה, וכך למשל גם מי שנולדו בשכנה מצפון, בולגריה ,מאמצים בחום אזרחות בולגרית).

הדרכון היווני, אותו כאמור ניתן לקבל לאחר שהפכתם לאזרחים יווניים, הופך את המחזיקים בו לאזרחים אירופאים לכל דבר. הם יכולים לעבוד באופן חוקי בכל אחת מהמדינות המובילות ביבשת (אנגליה, גרמניה, צרפת, הולנד, מדינות סקנדינביה, וכמובן המצטרפות החדשות לאיחוד האירופי דוגמת ליטא, לטביה, רומניה, פולין ועוד), וכן ליהנות מתנאי מחיה נוחים במיוחד במהלך לימודים במדינות אלה. בנוסף, מקנה דרכון זה אפשרות לבקר בארה"ב ללא צורך בוויזה (בתנאי שהדרכון שברשותכם הינו אלקטרוני!)

חשוב להדגיש כי בניגוד לאזרחות דנית, המחייבת ויתור על זו הישראלית, ניתן ליהנות מההטבות הגלומות באזרחות יוונית ובמקביל לשמור על האזרחות המקורית.