אזרחות סלובנית

צרו קשר ונשמח לעזור עם אזרחות סלובנית או בכל נושא אחר:

סלובניה, אחת המדינות שנוצרו בעקבות התפרקות יוגוסלביה בשנת 1991, היא בעלת כלכלה איתנה למדי ביחס למדינות מזרח אירופה לשעבר (בשנת 2011 עמד התמ"ג לנפש ברפובליקה הצעירה על קרוב ל-30,000$, רמה דומה לזו של ישראל). הצטרפותה לאיחוד האירופי – ב-1.5.2004, יחד עם צ'כיה, סלובקיה, קפריסין, מלטה, המדינות הבלטיות וכן פולין והונגריה – הפכה את האזרחות שלה, ואיתה דרכון סלובני, לבעלי יתרונות רבים.

סלובניה עצמה היא אחת המדינות הכי פחות צפופות בעולם – בשנת 2012 מנתה אוכלוסייתה פחות משני מיליון איש, שהיו פזורים על שטח הקטן רק במעט מזה של מדינת ישראל. מאחר שלאורך ההיסטוריה חיו בסלובניה מעט מאוד יהודים, לא תמצאו ישראלים רבים שפונים להוצאת אזרחות סלובנית, אולם ההטבות הגלומות כאמור בהוצאת דרכון סלובני מצדיקות בחינת האופציה.

דרך אחת לקבלת אזרחות סלובנית היא ב"ירושה" – מי שאחד מהוריו הוא סלובני, יכול להגיע לשגרירות סלובניה בישראל, למלא את הטפסים הרלוונטיים, להציג מסמכים המעידים כי הוריו הם אזרחים סלובניים (תעודות לידה וכו') – ותוך כשישה חודשים יהפוך לאזרח סלובני. חשוב להדגיש כי בניגוד לאזרחויות מסוימות (למשל, אזרחות דנית, או אזרחות לטבית, שאינן מאפשרות החזקת אזרחות ישראלית במקביל), הוצאת אזרחות סלובנית בדרך זו אינה מחייבת ויתור על זו הישראלית – אולם היא אפשרית רק למי שטרם עבר את גיל 36.

אפשרות נוספת לזכות באזרחות סלובנית היא באמצעות הליך התאזרחות – אולם הבוחרים בדרך זו ייאלצו לוותר על האזרחות הישראלית. בנוסף, על מבקש האזרחות לחיות בסלובניה למשך 5 שנים לפחות, ברציפות. החיים בסלובניה אמנם נעימים מאוד: תושביה מאירי פנים, הכלכלה מודרנית ומציעה משרות מתגמלות, לא פחות מ-30 אוניברסיטאות – חלקן איכותיות מאוד – פועלות בשטחה והנופים בה מרהיבים ומהווים מגנט לתיירים רבים מכל רחבי העולם (בחלקה הצפון-מערבי של סלובניה תמצאו את האלפים היוליאניים המהווים שלוחה של הרי האלפים, בדרום מערב המדינה ישנה רצועת חוף קסומה, ובנוסף למעלה ממחצית השטח מכוסה יערות) – אולם בשל היעדר זיקה למדינה ושורשים בה, אין ישראלים רבים המשתקעים בה. כך או כך, הוצאת אזרחות סלובנית בעקבות שהות בה היא תהליך הנמשך 10 שנים, מחייב כאמור לחיות במדינה 5 שנים ברציפות, לעבור מבחן שליטה בסלובנית (כשם שקבלת אזרחות הולנדית בעקבות התאזרחות מחייבת שליטה בהולנדית) וכן להוכיח אמצעי קיום – ובסופו של הליך לזכות באזרחות ובדרכון סלובני.

במקרים יוצאי דופן מעניקה ממשלת סלובנית אזרחות סלובנית גם למי שלא עמד בקריטריונים הנ"ל – בתנאי שיש לכך הצדקה תרבותית, מחקרית או כלכלית של ממש.

דרכון סלובני – דרכון אירופאי לכל דבר

הוצאת דרכון סלובני אפשרית לכל מי שיש באמתחתו אזרחות סלובנית. החל משנת 2008, מדובר בדרכון ביומטרי שמותקן בתוכו שבב אלקטרוני מיוחד הכולל מידע אודות בעליו. הוצאת דרכון סלובני למי שגר בישראל מתבצעת דרך שגרירות סלובניה בישראל, וכך גם חידוש דרכון קיים: מי שברשותו דרכון ישן חייב להגיע לשגרירות – שגרירות סלובניה בישראל שוכנת במגדל דיזינגוף (מעל דיזינגוף סנטר) – ומי שמחדש דרכון ביומטרי נדרש להגיש בקשה בלבד.

דרכון של הרפובליקה הסלובנית הוא דרכון אירופאי לכל דבר, ולמחזיקים בו יש יתרונות רבים על פני בעלי דרכון ישראלי בלבד, הן באירופה והן במקומות אחרים בעולם (ארה"ב, קנדה, אוסטרליה וכו'). באירופה ניתן באמצעות דרכון זה לעבור באופן חופשי בין 27 מדינות האיחוד האירופי (אליהן עתידות להצטרף מדינות נוספות), ליהנות מתנאים סוציאליים נוחים במדינות רבות, לזכות בהקלות בעת רכישת נדל"ן בחלק ממדינות אירופה, לקבל אישורי עבודה בקלות רבה יותר וכן ללמוד עם שכר לימוד נמוך בחלק מהאוניברסיטאות – ובאופן כללי ליהנות מהגירה לאירופה בקלות.