אזרחות סלובקית

צרו קשר ונשמח לעזור עם אזרחות סלובקית או בכל נושא אחר:

סלובקיה זכתה לעצמאות בשנת 1993, ארבע שנים לאחר מהפכת הקטיפה ששחררה את צ'כוסלובקיה מהשליטה של ברית המועצות. ב- 2004 הצטרפה סלובקיה (יחד עם אחותה הגדולה צ'כיה ותשע מדינות נוספות) לאיחוד האירופי, עובדה שהופכת את האזרחות והדרכון שלה ליקרי ערך – ואכן ישראלים רבים ששורשיהם בחלק הסלובקי של צ'כוסלובקיה כבר אוחזים באזרחות ובדרכון סלובקי.

מי זכאי לאזרחות סלובקית?

ילדיהם של בעלי אזרחות סלובקית זכאים לקבל גם הם את האזרחות הזו, בהתאם למספר כללים:

ראשית, יש הבחנה בין אלה שנולדו בשנת 1968 או קודם לכן לבין מי ששנת הלידה שלו היא 1969 ואילך (במדינות רבות יש תאריך לידה שממנו משתנים התנאים, וכך למשל ההליך של קבלת אזרחות גרמנית משתנה בין ילידי 1.1.1975 ומאוחר יותר לבין מי שנולדו קודם לתאריך זה).

אזרחות סלובקית לילידי שנת 1968 או קודם לכן ניתנת רק אם שני ההורים היו זכאים לאזרחות סלובקית ביום הלידה, ובנוסף הם לא ויתרו על אזרחות זו כל עוד מגיש הבקשה היה קטין. ילידי 1969 ואילך יוכלו ליהנות מאזרחות ומדרכון אירופאים גם אם רק אחד ההורים היה בעל אזרחות סלובקית ביום הלידה – ושוב, בתנאי שאותו הורה לא ויתר על האזרחות בזמן שהצאצא שחפץ באזרחות היה עדיין קטין. במקרים אלה ישנה מכשלה נוספת, והיא האזרחות של ההורה שאינו סלובקי: זו נבחנת לעומק, ובמקרים מסוימים נבדקת גם האזרחות של הורי אותו הורה – כל זאת כדי לוודא שהענקת אזרחות סלובקית למגיש הבקשה לא עומדת בסתירה לאמנות שונות עליהן חתומה סלובקיה עם מדינות קומוניסטיות-לשעבר אחרות (פרוצדורה דומה לזו שעוברים מבקשי אזרחות צ'כית שנולדו מ-1969 ואילך ורק אחד מהוריהם היה בעל אזרחות צ'כית ביום הלידה).

תנאי חשוב נוסף לקבלת האזרחות ובעקבותיה הוצאת דרכון סלובקי הינו היותם של ההורים בין החיים (או רק הורה אחד, זה שבזכותו מקבלים את האזרחות והדרכון, במקרה של ילידי 1969 ואילך).

גם שהות בת 5 שנים בסלובקיה, כל עוד השהות חוקית וכל עוד האדם מוכיח כי אינו עבריין, מאפשרת הוצאת אזרחות סלובקית – שאינה מחייבת ויתור על זו הישראלית, וגם לא מציבה מכשול לא פשוט בדמות דרישה לשליטה בשפה הסלובקית.

דרכון סלובקי מונפק לכל מי שבאמתחתו אזרחות של מדינה זו. הוצאת דרכון סלובקי נעשית באמצעות שגרירות סלובקיה בישראל, שמשכנה הוא רח' ז'בוטינסקי 37 בתל-אביב (בסמוך לרח' דיזינגוף), והתהליך כולו אורך בין שנה לשנתיים – היעזרות בעורך דין המתמחה באזרחויות של מדינות מזרח אירופה לשעבר עשויה לקצר את פרק הזמן מרגע ההתעניינות בנושא ועד להפיכתכם לבעלי דרכון אירופאי.

דרכון סלובקי – כל ההטבות

אזרחות סלובקית מקנה את הזכות ללמוד באוניברסיטאות שונות במדינה מבלי לשלם כלל שכר לימוד, ובנוסף מאפשרת רכישת נדל"ן במדינה המתפתחת – וכמובן לעבוד בה באופן חוקי וליהנות מכל הזכויות של אזרח מן השורה. אמנם הכלכלה הסלובקית עדיין לא הגיעה לרמת המקובלת במערב אירופה, אך בראשית המאה ה- 21 נרשמו בה אחוזי צמיחה גבוהים במיוחד, ובכל מקרה גם כך החיים במדינה הצעירה נעימים ונוחים, בזכות השקט והשלווה המאפיינים אותם.

בנוסף, שוכנת סלובקיה בטבורה של אירופה, ודרכון סלובקי, מאז ה- 1.5.2004, הוא דרכון אירופי לכל דבר וניתן באמצעותו לנוע בחופשיות בין המדינות השונות של האיחוד האירופי כמו גם לזכות בקלות רבה יותר בהיתרי עבודה בהן, לימודים בעלות נמוכה ותנאי מחיה נוחים. דרכון זה מקנה הקלות גם כשהיעד אינו אירופה אלא ארה"ב, אולם קבלת ויזה לאוסטרליה לבני 18-30, שאפשרית לבעלי אזרחות חלק ממדינות אירופה, אינה מוענקת לאזרחי סלובקיה.