אזרחות ספרדית

צרו קשר ונשמח לעזור עם אזרחות ספרדית או בכל נושא אחר:

בדומה לאזרחויות אירופאיות רבות (למשל, אזרחות יוונית או אזרחות רומנית), גם אזרחות ספרדית ניתן לקבל בשתי דרכים: זכאות לאזרחות מקור והתאזרחות. אזרחות מקור ספרדית ניתנת למי שאחד מהוריו היה בעל אזרחות ספרדית מקורית (כלומר, אם ההורה בעל האזרחות של ספרד השיג אותה כתוצאה מהתאזרחות, אינכם זכאים לאזרחות מקור); למי שנולד על אדמת ספרד להורים שלפחות אחד מהם נולד אף הוא בשטח המדינה (פרט לתינוקות שהוריהם הוצבו בספרד במסגרת השירות הדיפלומטי של ארצם); למי שנולד בספרד ואין יודעים מי הוריו; למי שאומץ על ידי אזרחים ספרדיים (בהיותו קטין); ולמי שנולד בגבולות ספרד, להורים שאינם ספרדים, ולא קיבל את אזרחות אף אחד מהוריו (אלא אם כן אחד ההורים הוא אזרח מדינה המעניקה אזרחות באופן אוטומטי לצאצאים).  אזרחות מקור אינה מחייבת ויתור על האזרחות הישראלית – יתרון משמעותי למי שעדיין שוקל אם להגר לאירופה ולא רוצה לאבד את האזרחות הישראלית בטרם התחייב למעבר לאירופה. לעומת זאת, הוצאת אזרחות ספרדית דרך התאזרחות אינה אפשרית אם רוצים לשמור על אזרחות ישראלית (בדומה לאזרחות סלובנית, שגם במקרה שלה כפל אזרחויות אפשרי רק כשמדובר באזרחות מקור ולא בהתאזרחות).

התאזרחות בספרד – מידע כללי ומקרים מיוחדים

התאזרחות אפשרית למי שחי בספרד למשך עשר שנים לפחות, כמובן באופן חוקי – ולשם היותה של השהות חוקית נדרשת תעודת תושב. במקרים מסוימים ניתן לקצר את תקופת ההמתנה לאזרחות (שאיתה מגיע גם דרכון ספרדי יקר ערך):

פליטים (פוליטיים) ולמעשה כל מי שזכה למקלט בספרד, באופן רשמי, יוכל להתאזרח כעבור חמש שנים; מי שיש לו אפוטרופוס ספרדי (בין אם אזרח פרטי ובין אם מוסד ספרדי רשמי) יוכל לזכות באזרחות ספרדית כעבור שנתיים, וכך גם אזרחי המדינות השונות באמריקה הלטינית (בזכות זיקתם לספרד), אזרחי פורטוגל (הודות לשכנות הטובה) וכן יהודים שמוכיחים כי הם צאצאי מגורשי ספרד (150,000 יהודים נאלצו לעזוב את ספרד בבושת פנים בסוף המאה ה- 15; כמה מאות ישראלים שהצליחו להוכיח קשר משפחתי לאותם מגורשים זכו באזרחות ספרדית הודות לחוק חדש יחסית משנת 1982 שמעניק לצאצאי מגורשי ספרד מעמד מיוחד).

נישואים לאזרח ספרדי מאפשרים קיצור משך ההמתנה לאזרחות ולדרכון – כעבור שנה בלבד מקבלת אשרת התושב במדינה ניתן כבר להגיש בקשה להתאזרחות. גם מי שהתאלמן מאזרח ספרדי יוכל להתאזרח אם הוא חי במדינה במשך שנה, וכך גם מי שסבו או סבתו אזרחי ספרד (אזרחות מקור). מי שנולד על אדמת ספרד אך הוריו אינם ספרדים (והוא אינו עומד בתנאים של אזרחות מקור) יוכל להגיש בקשה להתאזרחות לאחר חיים במשך שנה במדינה.

כל מי ששייך לאחת הקבוצות שיכולות להגיש בקשה להתאזרחות (שבמידה והיא מתקבלת אפשר כמובן גם לפנות להוצאת דרכון ספרדי), לא מחויב לוותר על אזרחותו המקורית למען זו הספרדית – אולם מי שאוחז גם באזרחות ישראלית וגם באזרחות ארגנטינאית, למשל, לא יוכל להחזיק בשלוש אזרחויות ולרוב ייאלץ לוותר על זו הישראלית.

עוד כדאי לדעת שהרשויות בקטלוניה, שנאבקת למען עצמאות (לפחות חלקית) מספרד, מסייעות במקרים רבים גם למי שחי בשטחה חמש שנים בלבד לזכות באזרחות ובדרכון של ספרד.

אופציה נוספת לאזרחות ולדרכון ספרדיים צצה בסוף שנת 2012, בעקבות משבר הנדל"ן החמור בספרד: על פי הצעה של ממשלת ספרד, רוכשי בתים בסכום של 160,000 יורו (מתוך מבחר של מאות אלפי בתים שנותרו ללא ביקוש, עקב התפוצצות בועת הנדל"ן במדינה), יהפכו לתושבי קבע ומשם הדרך לאזרחות ולהוצאת דרכון ספרדי קצרה. יחד עם זאת כדאי לדעת שעל אף שמדובר בסכום נמוך יחסית, הרי שברחבי אירופה ניתן למצוא השקעות נדל"ן משתלמות יותר.