אזרחות צרפתית

צרו קשר ונשמח לעזור עם אזרחות צרפתית או בכל נושא אחר:

צרפת היא אחת המדינות המפותחות והמשפיעות ביותר בעולם – התמ"ג שלה הוא בין עשרת הגבוהים בעולם, וגם התמ"ג לנפש גבוה מאוד; היא אחת ממייסדות האיחוד האירופי (עוד בגלגולו הראשוני כ"קהילת הפחם והפלדה האירופית" בשנת 1951. למעשה, הוגה הרעיון היה שר החוץ של צרפת, רובר שומאן); היא המדינה המתוירת ביותר על פני כדור הארץ (כ- 80 מיליון איש בשנה, כשללובר לבדו מגיעים כ- 8 מיליון תיירים ולמגדל אייפל למעלה משישה מיליון); ובאופן כללי נהנים אזרחיה מאיכות חיים גבוהה – כך שניתן להבין מדוע רבים חפצים באזרחות צרפתית. בנוסף, דרכון צרפתי הוא תעודה הפותחת דלתות רבות בכל רחבי העולם, ומהווה גורם מדרבן אחר לפנות להוצאת אזרחות צרפתית.

זכאות לאזרחות צרפתית

תושבי מדינת ישראל המבקשים לברר את זכאותם לאזרחות צרפתית, ולנסות לקבל אזרחות זו, צריכים לפנות לקונסוליה הצרפתית בישראל, השוכנת בבניין המגדלור שברח' בן יהודה 1 בתל אביב (ולא לשגרירות שמקום משכנה הוא בטיילת הסמוכה, ברח' הרברט סמואל).

מי ששני הוריו הם בעלי אזרחות צרפתית זכאי אף הוא לאזרחות זו. גם מי שאחד מהוריו הוא בעל אזרחות נחשקת זו, והוא עצמו נולד על אדמת צרפת – עומד בקריטריונים הנדרשים לשם הוצאת אזרחות צרפתית.

דרך אחרת המובילה להוצאת אזרחות צרפתית היא נישואין עם אזרח צרפתי – אבל לא כל נישואין, אלא בני חמש שנים ומעלה. בנוסף, אזרחות צרפתית דרך נישואין מחייבת הוכחות כי הנישואים אינם פיקטיביים (למשל, הצגת חשבונות חשמל משותפים וכו'), וכן הפגנת שליטה בשפה הצרפתית, בין אם דרך מבחן מיוחד ובין אם דרך הצגת אישור לימודים במוסד צרפתי שהלימודים בו מתנהלים בשפה הצרפתית.

לישראלים רבים יש זיקה לצרפת דרך אחת המדינות הצפון אפריקאיות, ובפרט אלג'יר, מרוקו ותוניס. מדינות אלה, לאורך תקופות ארוכות, היו בריבונות צרפתית (אלג'יריה זכתה בעצמאות ב- 1962, ואילו תוניס ומרוקו הפכה לעצמאיות 6 שנים קודם לכן), ובנוסף חיו בהן קהילות יהודיות גדולות – ובמקרים מסוימים צאצאי יהודי אותן מדינות זכאים לאזרחות צרפתית ובעקבותיה גם לדרכון. עורך דין שאזרחות אירופאית היא תחום עיסוקו העיקרי, ויש באמתחתו ניסיון רב וידע עשיר לגבי המקרים הנ"ל, עשוי לסייע בהוצאת אזרחות צרפתית.

התאזרחות בצרפת

מסלול אחר שבסופו ממתינים אזרחות ובעקבותיה דרכון של צרפת הוא התאזרחות במדינה. התאזרחות בצרפת אפשרית לאחר חמש שנים של תושבות חוקית, באמצעות תעודת שהייה זמנית (שנה פחות מפרק הזמן הנדרש לשם קבלת אזרחות פינית, למשל).

בוגרי מוסדות לימוד צרפתיים יוכלו להגיש בקשה לאזרחות כעבור שנתיים מתום לימודיהם, וגם בעלי מקצוע נחשב ונחשק שממשלת צרפת רואה בהם כמי שיכולים לתרום רבות למדינה רשאים להתאזרח כעבור פחות מחמש שנים (פרק הזמן המדויק משתנה ממקרה למקרה). בכל מקרה, התאזרחות מחייבת גם שליטה בשפה הצרפתית (דרישה המאפיינת את רוב מדינות אירופה, אם כי אזרחות איטלקית, לדוגמה, ניתן לקבל דרך התאזרחות גם ללא שליטה בשפה).

עוד כדאי לדעת כי צאצאי מהגרים לצרפת שזכו באזרחות זכאים אף הם לאזרחות ולדרכון שכאלה.

הוצאת דרכון צרפתי מומלצת לא רק למי שחושק בחיים ברפובליקה שהנאות החיים הם חלק בלתי נפרד מההוויה היומיומית בה (ובפרט מפורסמים לטובה הקולינאריה הצרפתית, התרבות שלה ומוסד ה"וואקאנס" שהומצא במדינה). כל מי שמתכנן להגר לחו"ל על מנת לנסות את מזלו במדינות אחרות (בין אם לעבוד ובין אם ללמוד) יוכל להיתרם רבות מדרכון של מדינה אירופית בולטת ומשמעותית כמו צרפת. כדאי גם לזכור שגם אם אזרחות פולנית או רומנית, לדוגמה, מקנות דרכון אירופאי לכל דבר, עדיין דרכון של צרפת פותח דלתות רבות יותר ברחבי העולם.